All-Ukrainian Network of experts and practitioners
on regional and local development

Services in regions

Editor's choice

Як пройти відбір та стати учасником мережі РЕГІОНЕТ

Show full text

Не вказано

Матеріали базового навчання - відтепер у вільному доступі!

Show full text

Не вказано

Відеозаписи заходів РЕГІОНЕТ та партнерів мережі

Show full text

Не вказано

Partners

 
 
  • УАРОР

    Ukrainian Association of Rayon and Regional Councils

  • АМУ

    Association of Ukrainian Cities

  • ВАССР

    All-Ukrainian Association of Village and Settlement Councils

  • Мінрегіон

    Ministry of Regional Development, Construction and Housing and Communal Services of Ukraine

  • komsamovr

    Secretariate of Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government of the Verkhovna Rada of Ukraine

  • www.narda.org.ua

    National Association of Regional Development Agencies

  • www.coe.kiev.ua

    Office of the Representative of the Secretary General in Ukraine

  • DESPRO

    Swiss-Ukrainian project «Decentralization Support in Ukraine» DESPRO

  • ІГС

    Civil Society Institute

  • АММУ

    Association of Small Towns of Ukraine

  • НАДУ

    National Academy for Public Administration under the President of Ukraine

  • Відродження

    Program Initiatives «Democratic Practice» of International Renaissance Foundation

  • УНЦПД

    Ukrainian Center for Independent Political Research

  • ЦППР

    Centre of Policy and Legal Reform

  • Мережа центрів

    Public Union Network of legal information and consultation

  • НАСДСУ

    National Association of Agricultural Advisory Services of Ukraine

  • Ресурсний центр

    Center for Knowledge Management «Resource Center for Sustainable Local Development»

Новий етап децентралізації: вже скоро в Україні буде більше 1000 об’єднаних громад

01.04.2019

Процес децентралізації в Україні не збавляє темпів, зокрема - добровільне об’єднання територіальних громад. Про це свідчать дані обласних державних адміністрацій, надані Мінрегіону.

На цей день 16 об’єднаних громад з чисельністю майже 150 тисяч населення очікують висновків обласних державних адміністрацій щодо відповідності їх рішень про об’єднання Конституції та законам України.

Найбільше таких громад у Закарпатській області – Нижньоселищенська, Холмківська, Залужанська, Горондівська, Великоберезнянська, Виноградівська. Ці 6 ОТГ з чисельністю майже 70 тисяч населення очікують висновків ОДА не один рік. До речі, відповідно до законодавства, такий висновок адміністрація повинна надати протягом 10 робочих днів з дня отримання від громади проекту рішення про об’єднання.

Київська ОДА боргує висновки для 5 об’єднаних громад – Терезинської, Шкарівської, Зазимської, Гребінківської і Кагарлицької. У Львівській та Тернопільській областях рішень обласних чиновників очікують по дві громади – Куровицька і Забузька та Вікнянська і Млиновецька відповідно. Добрянська ОТГ очікує висновку від Чернігівської ОДА.

Більше приводів для оптимізму у 39 ОТГ, які вже отримали позитивні висновки від облдержадміністрацій. Зараз вони приймають остаточні рішення про об’єднання, після чого документи направлять до Центральної виборчої комісії для призначення перших місцевих виборів. До слова, вже 80 ОТГ очікують рішення ЦВК про призначення на їх території перших місцевих виборів.

Паралельно зі створенням нових громад, триває процес приєднання місцевих рад до об’єднаних громад та до міст обласного значення.

Так вісім сільських рад - на стадії прийняття остаточного рішення про приєднання до шести ОТГ.

Ще п’ять сільських рад завершують формальні процедури приєднання до чотирьох міст обласного значення. В цих громадах проживатиме більше 180 тисяч населення. Мова йде про майбутні Овруцьку ОТГ (Житомирщина), Бучанську ОТГ (Київщина), Сумську ОТГ (Сумщина), Носівську ОТГ (Чернігівщина) та Лозівську ОТГ (Харківщина). До речі, Лозівська міська об’єднана громада створилася ще в минулому році. Цьогоріч до неї вирішила приєднатися ще одна сільська рада – Смирнівська. Лозівська громада є чи не найбільшою в Україні. На її території проживає близько 80 тисяч населення.

Підсумовуючи дані обласних державних адміністрацій, в Мінрегіоні зазначили, що незабаром в Україні кількість об’єднаних громад перейде тисячну позначку. Проте у відомстві більше уваги приділяють якості, а не кількості новостворених громад, наголошуючи, що об’єднання має сенс тоді, коли за підрахунками майбутня громада буде спроможною вирішувати питання місцевого значення. І мова тут не тільки про гроші.

«Для громад, що створюються, фінанси важливі, але не меншу вагу має людський ресурс – це мізки громади, ідеї, ініціативи та їх втілення. І такі громади народжують справжніх лідерів, здатних до послідовних і відповідальних рішень. Кажу зараз про досвід громад, які вже кілька років працюють в умовах децентралізації», - сказав перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода.

Він також нагадав, що в Україні зараз впроваджується новий етап децентралізації, який передбачає, що в 2020 році чергові місцеві вибори відбудуться на новій територіальній основі громад. В’ячеслав Негода звернувся до тих громад, які ще не об’єдналися, з проханням скористатися все-таки принципом добровільності у створенні спроможних громад. В недалекому майбутньому держава змушена буде об’єднати громади в адміністративний спосіб.

Перший заступник Міністра також висловив сподівання, що місцеві державні адміністрації більше уваги приділятимуть виконанню завдань децентралізації і всебічно сприятимуть громадам у їх об’єднанні та подальшому становленні.

За матеріалами decentralization.gov.ua