Всеукраїнська мережа фахівців і практиків
з регіонального та місцевого розвитку

Послуги в регіонах

Вибір редакції

Як пройти відбір та стати учасником мережі РЕГІОНЕТ

Читати повністю

Короткі рекомендації про те, як взяти участь у відборі до РЕГІОНЕТ і стати учасником мережі

Матеріали базового навчання - відтепер у вільному доступі!

Читати повністю

Матеріали базового навчання для кандидатів на участь у РЕГІОНЕТ викладено на порталі мережі у вільному доступі

Відеозаписи заходів РЕГІОНЕТ та партнерів мережі

Читати повністю

Відеозаписи, зроблені мережею РЕГІОНЕТ: власні заходи та заходи партнерів мережі

Партнери

 
 
 • УАРОР

  Українська асоціація районних та обласних рад

 • АМУ

  Асоціація міст України

 • ВАССР

  Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад

 • Мінрегіон

  Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

 • komsamovr

  Секретаріат Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України

 • www.narda.org.ua

  Асоціація агенцій регіонального розвитку України

 • www.coe.kiev.ua

  Офіс Ради Європи в Україні

 • DESPRO

  Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO

 • ІГС

  Інститут громадянського суспільства

 • АММУ

  Асоціація малих міст України

 • НАДУ

  Національна академія державного управління при Президентові України

 • Відродження

  Програмна ініціатива «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження»

 • УНЦПД

  Український незалежний центр політичних досліджень

 • ЦППР

  Центр політико-правових реформ

 • Мережа центрів

  Громадська спілка "Мережа Центрів правової інформації та консультацій"

 • НАСДСУ

  Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України

 • Ресурсний центр

  Центр управління знаннями «Ресурсний центр зі сталого місцевого розвитку»

Державна підтримка розвитку територій у 2019 році

13.08.2019

Реалізацію державної регіональної політики неможливо розглядати окремо від питання проведення реформи адміністративно-територіального устрою, фіскальної децентралізації, розвитку і стимулювання конкурентних засад економіки, посилення ролі місцевого самоврядування. Саме тому Державна стратегія регіонального розвитку на період до 2020 року визначає "децентралізацію державних повноважень шляхом їх передачі на місцевий рівень з одночасною передачею відповідних фінансових ресурсів" одним із ключових інструментів державного управління регіональним розвитком, що сприяє розв’язанню проблем регіонів.

Завдяки фіскальній децентралізації регіони отримали значні фінансові ресурси, як у вигляді податків і зборів, так й інших джерел доходів. Поряд із цим, з 2014 року, впроваджуючи державну регіональну політику, Уряд України щороку збільшує обсяг державної фінансової підтримки розвитку регіонів та громад. Це підтверджує проведений експертами Групи радників з впровадження державної регіональної політики Програми "U-LEAD з Європою" аналіз бюджетних програм державного бюджету. Він свідчить, що у 2019 році Урядом реалізовується 79 програм державної підтримки розвитку територій на які передбачено понад 84 млрд грн (у 2018 році обсяг такої підтримки складав понад 66 млрд. грн).

Всі ці фінансові ресурси спрямовуються державою на місцевий рівень з метою створення умов для динамічного і збалансованого розвитку територій. Центральні органи виконавчої влади є головними розпорядниками і відповідальними виконавцями бюджетних програм, бенефіціарами яких є регіони, зокрема, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Важливо, щоб представники місцевої влади активно залучали кошти державної підтримки та, поєднуючи їх з власними ресурсами, спрямовували на покрокову реалізацію регіональних і місцевих стратегій розвиту, реалізовували проекти як "твердої" так і "м’якої" інфраструктури, які стимулюють "точки зростання", підтримують впровадження інновацій, розвиток нового виробництва, малого та середнього бізнесу.

Також місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, можуть використати надані державою можливості з метою залучення коштів різними суб’єктами господарювання для підтримки розвитку сільських територій, забезпечення фінансової підтримки інноваційної діяльності суб’єктів господарювання, залучення інвестицій для розвитку секторів економіки, розвитку соціально-культурної сфери тощо.

Поєднуючи всі можливості співпраці між державною владою, місцевим самоврядуванням, бізнесом та громадянським суспільством для виконання завдань визначених у стратегіях можна буде досягти сталого розвитку регіонів та громад, підвищити якість життя населення незалежно від місця проживання. Представникам регіональної та місцевої влади необхідно навчитися ефективно використовувати всі надані їм можливості. З повною інформацію щодо можливостей залучення коштів державної підтримки на розвиток територій можна ознайомитися в посібнику "Державна підтримка розвитку територій", підготовленому Групою радників з впровадження державної регіональної політики Програми "U-LEAD з Європою".

Завантажити посібник