Всеукраїнська мережа фахівців і практиків
з регіонального та місцевого розвитку

Послуги в регіонах

Вибір редакції

Як пройти відбір та стати учасником мережі РЕГІОНЕТ

Читати повністю

Короткі рекомендації про те, як взяти участь у відборі до РЕГІОНЕТ і стати учасником мережі

Матеріали базового навчання - відтепер у вільному доступі!

Читати повністю

Матеріали базового навчання для кандидатів на участь у РЕГІОНЕТ викладено на порталі мережі у вільному доступі

Відеозаписи заходів РЕГІОНЕТ та партнерів мережі

Читати повністю

Відеозаписи, зроблені мережею РЕГІОНЕТ: власні заходи та заходи партнерів мережі

Партнери

 
 
  • УАРОР

    Українська асоціація районних та обласних рад

  • АМУ

    Асоціація міст України

  • ВАССР

    Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад

  • Мінрегіон

    Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

  • komsamovr

    Секретаріат Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України

  • www.narda.org.ua

    Асоціація агенцій регіонального розвитку України

  • www.coe.kiev.ua

    Офіс Ради Європи в Україні

  • DESPRO

    Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO

  • ІГС

    Інститут громадянського суспільства

  • АММУ

    Асоціація малих міст України

  • НАДУ

    Національна академія державного управління при Президентові України

  • Відродження

    Програмна ініціатива «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження»

  • УНЦПД

    Український незалежний центр політичних досліджень

  • ЦППР

    Центр політико-правових реформ

  • Мережа центрів

    Громадська спілка "Мережа Центрів правової інформації та консультацій"

  • НАСДСУ

    Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України

  • Ресурсний центр

    Центр управління знаннями «Ресурсний центр зі сталого місцевого розвитку»

Реалізація державної регіональної політики в Черкаській області

Роман Карманнік
Директор Департаменту регіонального розвитку Черкаської обласної державної адміністрації

На виконання Закону України "Про засади державної регіональної політики", за підтримки експертів проекту ЄС "Підтримка політики регіонального розвитку в Україні", в 2015 році вперше із залученням широких кіл громадськості було розроблено та затверджено Стратегію розвитку Черкаської області на період до 2020 року (далі – Стратегія) та План реалізації Стратегії на період 2015 – 2017 роки.

До Плану реалізації увійшли 83 проектні ідеї за 4 стратегічними напрямками розвитку регіону, з них протягом 2015–2016 років позитивна динаміка була по 41, повністю було реалізовано 8 проектів. На реалізацію проектів у 2015 – І півріччі 2016 року було спрямовано майже 110 млн грн: це і кошти ДФРР, місцевих бюджетів, кошти Європейського Союзу та інші джерела.

З урахуванням Стратегії у 2015 році в області було визначено 13 проектів, що фінансувалися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку. Всього було передбачено області 67,9 млн грн. Відсоток освоєння коштів по Черкаській області склав 99,12 %, при середньому значенні по Україні 85 %. В 2016 році Черкаській області з ДФРР передбачено 69,8 млн грн. Відібрано 22 інвестиційних проекти регіонального розвитку на всю передбачену суму. Кошти надходять та використовуються відповідно до встановлених термінів.

Окремо варто зупинитися на проектах, які входять у План реалізації Стратегії на період 2015–2017 роки, та, на нашу думку мають особливо важливе значення для регіонального розвитку:

  • розвиток багатофункціональних кооперативів;
  • агенція регіонального розвитку;
  • індустріальний парк;
  • центр розвитку підприємництва.

За сприяння проекту ЄС "Підтримка політики регіонального розвитку в Україні" перейшов в активну фазу реалізації проект створення "Регіонального навчально-практичного центру розвитку багатофункціональних кооперативів". Його основна мета – популяризація кооперативного руху в Черкаській області та формування сприятливого середовища для диверсифікації, створення, становлення та сталого розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

На сьогодні вже зареєстровано 48 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, за напрямками: 3 – ягідництво, 38 – кролівництво, 7 – сушіння фруктів. Кооперативи з вирощування ягід отримали кущі смородини (по 2000 одиниць на 1 кооператив). Кооперативи по сушінню фруктів отримали в користування сушарки (в загальній кількості 20 сушарок). Кролівничі кооперативи згідно з графіком отримують у користування міні-ферми для розведення і утримання кролів, планується передавати поголів'я кролів.

З метою здійснення ефективної державної регіональної політики та забезпечення координації зусиль бізнесу, громадськості, науковців і влади для стратегічного планування та реалізації проектів регіонального розвитку області створено Агенцію регіонального розвитку (далі Агенція). Засновниками Агенції виступили: Черкаська обласна рада; Черкаська облдержадміністрація; Громадська спілка "Українська Бізнес Асоціація"; Всеукраїнська громадська організація "Український союз промисловців і підприємців"; Громадська спілка "Агенція підтримки підприємництва та інвестицій"; Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького. Агенція зареєстрована 23.09.2016, обрано наглядову раду, призначено тимчасово виконуючим обов’язки директора. Налагоджується співпраця з міжнародними донорськими організаціями.

Оголошено публічний конкурсний відбір керівника Агенції. Людина, яка очолить установу, точно повинна розумітися в питаннях місцевого економічного розвитку, мати високі комунікаційні здібності, бути лідером, який сформує команду професіоналів.

Новостворена Агенція регіонального розвитку – це проектний офіс, який повинен планувати регіональний розвиток, ідентифіковувати ключові перешкоди та готувати проектні рішення по їх усуненню. В першу чергу – це креативна команда проектних менеджерів. Організаційно-правова форма Агенції дозволить мати гнучкість і оперативність у прийнятті рішень, практично повністю позбутись бюрократії. Дуже важливою є незалежність і відсутність монопольного впливу на неї з боку засновників. Високий рівень оплати праці дозволить наймати на роботу професійних людей.

Особлива увага обласної адміністрації приділяється створенню першого на Черкащині індустріального парку "Золотоноша". Здійснюються організаційні заходи щодо його створення:

  • проведено дослідження регіону з метою визначення оптимального його місця розташування;
  • розроблено Концепцію створення індустріального парку "Золотоноша";
  • відбувається процедура оформлення земельних ділянок для розміщення індустріального парку.
Також здійснюється підготовка пакета документів для подання на державну реєстрацію індустріального парку, яка запланована на 2017 рік.

Наступним важливим проектом для області є центр розвитку підприємництва. Він створюється у партнерстві з проектом "Підвищення інвестиційної привабливості України та конкурентоспроможності регіонів", який підтримується Міністерством розвитку Польщі. На сьогодні здійснюються такі заходи:

  • вивчається та переймається досвід створення відповідних центрів у Польщі;
  • сформована команда фахівців;
  • ведеться підбір приміщення;
  • напрацьовується бізнес-модель ефективної роботи центру.

Діяльність центру розвитку підприємництва координуватиме Агенція регіонального розвитку.

Наступного року ключовою задачею є розробка за координації Агенції регіонального розвитку Плану реалізації Стратегії на період 2018–2020 роки.

Cтаття опублікована у віснику РЕГІОНЕТ "Стратегія розвитку" №1.