Всеукраїнська мережа фахівців і практиків
з регіонального та місцевого розвитку

Послуги в регіонах

Вибір редакції

Як пройти відбір та стати учасником мережі РЕГІОНЕТ

Читати повністю

Короткі рекомендації про те, як взяти участь у відборі до РЕГІОНЕТ і стати учасником мережі

Матеріали базового навчання - відтепер у вільному доступі!

Читати повністю

Матеріали базового навчання для кандидатів на участь у РЕГІОНЕТ викладено на порталі мережі у вільному доступі

Відеозаписи заходів РЕГІОНЕТ та партнерів мережі

Читати повністю

Відеозаписи, зроблені мережею РЕГІОНЕТ: власні заходи та заходи партнерів мережі

Партнери

 
 
  • УАРОР

    Українська асоціація районних та обласних рад

  • АМУ

    Асоціація міст України

  • ВАССР

    Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад

  • Мінрегіон

    Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

  • komsamovr

    Секретаріат Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України

  • www.narda.org.ua

    Асоціація агенцій регіонального розвитку України

  • www.coe.kiev.ua

    Офіс Ради Європи в Україні

  • DESPRO

    Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO

  • ІГС

    Інститут громадянського суспільства

  • АММУ

    Асоціація малих міст України

  • НАДУ

    Національна академія державного управління при Президентові України

  • Відродження

    Програмна ініціатива «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження»

  • УНЦПД

    Український незалежний центр політичних досліджень

  • ЦППР

    Центр політико-правових реформ

  • Мережа центрів

    Громадська спілка "Мережа Центрів правової інформації та консультацій"

  • НАСДСУ

    Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України

  • Ресурсний центр

    Центр управління знаннями «Ресурсний центр зі сталого місцевого розвитку»

Макіївська громада: два роки впевнених змін у соціальній сфері

13.02.2018
Журналісти Чернігівщини побували у Макіївській об'єднаній громаді. Прес-тур був організований Чернігівським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми "U-LEADз Європою" та Мінрегіону. Журналісти поспілкувалися з Петром Бакланом, Макіївським сільським головою, побували у пожежному депо, відвідали відновлений клуб, начально-виховні комплекси у селах Макіївка та Пустотине.

Макіївська громада була створена у 2015 році, це одна з п’яти перших ОТГ Чернігівської області. До складу ОТГ увійшли шість сіл – Ганнівка, Макіївка, Пустотине, Степове, Вербове і Кленове. За кількістю населення (1801 особа) та розміром території (105,9 кв.км) ця громада входить до десяти найменших громад в Україні. Але за два роки існування Макіївській ОТГ вдалося реалізувати чимало соціальних проектів, залучаючи як власні ресурси, так і кошти з різних джерел.

Очолює громаду Петро Баклан. Саме йому у 2015 році вдалося об’єднати дві сільради, Макіївську та Ганнівську, і довести, що об’єднання має право на існування в такому складі. Він переконаний, що реформа децентралізації дає надію на відновлення села та підвищення добробуту його мешканців. І одним з найбільш важливих факторів називає формування та наповнення бюджету.

«Спроможний бюджет – одна з головних гарантій місцевого самоврядування. Здобутком об’єднаної громади є значне зростання бюджету. До об’єднання бюджет Макіївської сільської ради складав 1,2 млн грн, Ганнівської – 0,3 млн грн. А Макіївська об’єднана територіальна громада мала бюджет у 2017 році в 14.3 млн грн», - розповів Петро Баклан під час прес-конференції.

Звичайно ж, зросли і витрати. Громада утримує два навчально-виховні комплекси, три бібліотеки, 11 соціальних робітників, що обслуговують 106 престарілих та непрацездатних громадян. На території громади минулого року було створено місцеву пожежну команду, відкрито дошкільну групу в селі Пустотине. Шкільний автобус, який придбали за рахунок субвенції, підвозить школярів із села Ганнівка до Макіївської школи, а також дітей з околиць села Макіївка. Також почалося створення сільського комунального підприємства, яке займатиметься благоустроєм.  

Оновлені школи і садочки  

У Макіївському навчально-виховному комплексі, що поєднує школу і садочок, 70 учнів, а садочок відвідують 17 дітей. Надія Позвон, директор Макіївського НВК, розповідає,  що зміни, які відбулися за два роки, суттєві: у школі тепло, бо замінили вікна на енергозберігаючі. Заклад забезпечений всім необхідним. «Дуже відчувається підтримка громади. Привели до ладу школу. За рахунок державної субвенції (1 млн грн) придбали шкільний автобус. Плануємо зробити капітальний ремонт даху та модернізувати систему опалення», - розповіла вона.  

У селі Пустотине школі більше ста років. Звичайно, що приміщення вимагало ремонту та відновлення. Крім того, існувала потреба у дитячому садочку. У 2017 році за власні кошти та державну субвенцію було реконструйовано частину будівлі школи під розміщення дошкільного навчального закладу. Начальник відділу освіти Макіївської громади Валентина Перепелиця розповіла, що спочатку садочок був розрахований на 16 місць. Але стабільно тут знаходяться 20 дітей і, що цікаво, існує черга! «У селі Пустотине 46 дошкільнят, а тому потреба у садочку є, діти його відвідують постійно. У школі навчаються 43 учні. Вже почали формувати перший клас – семеро учнів вже записані», - повідомила Валентина Іванівна.  

Пожежне депо – запорука безпеки у громаді  

У червні минулого року на території громади було створено місцеву пожежну команду «Макіївка». Для її розміщення було реконструйовано приміщення автомобільного гаражу. Автомобіль був переданий Державною службою з надзвичайних ситуацій. У МПК працює чотири пожежники, включаючи начальника Віктора Могильного. Чергування відбувається цілодобово: один чергує, один в резерві, це значить, що він має постійно бути на телефонному зв’язку. Як пояснив керівник МПК, основна задача команди – локалізація пожежі до прибуття підрозділу Носівського ДСНС.

«З червня по грудень 2017 року було здійснено дев’ять виїздів, один за межі громади – решта в межах громади. Сусідам треба допомагати, адже пожежа не знає, де чиї межі. Звичайно, що ведеться мова про фінансування нашої команди сільрадами, які не увійшли до нашої громади», - сказав Віктор Могильний.

Територія обслуговування місцевої пожежної команди охоплює шість населених пунктів. До цього часу найближча пожежна частина від села Макіївка знаходилася в Носівці на відстані 45 км.  

Медична сфера: вакансія лікаря  

Медична сфера – це одне з найболючіших питань для Макіївської громади, на її території знаходяться два ФАПи та амбулаторія.

Валерій Петрик, в.о. завідуючого амбулаторією, розповів: «Люди звертаються, допомагаю практично з усіх питань: роблю уколи, крапельниці та перев’язки, шию, лікую. Якщо ситуація потребує фахової медичної допомоги, то везу пацієнтів до районної лікарні у Носівку або викликаємо швидку, але нашимидорогами - це майже година». Також тут працює денний стаціонар та стоматологічний кабінет. Є обладнання для проведення фізпроцедур.  

Але для створення первинної ланки медицини громаді терміново потрібен лікар. Віктор Броварець, заступник голови Макіївської ОТГ, наголосив: «Шукаємо лікаря, щоб запрацювала амбулаторія і була створена первинна ланка медицини. Громада має можливість забезпечити його житлом, достойною зарплатою. І цю проблему треба вирішувати якнайшвидше».  

Сільському клубу - нове дихання  

Років десять тому сільський клуб Макіївки був занедбаним і, здавалося, доживав свої дні. Але за останні два роки сільський клуб ніби отримав нове дихання. Світла зала, нові стільці, сцена, у приміщенні тепло і жодного натяку на занепад. Свята, урочистості, збори села, репетиції гуртків – клуб став центром відпочинку для жителів громади.

МиколаСидоренко, директор Макіївського будинку культури, розповів: «У нашій громаді живуть талановиті люди. І ми як працівники культури намагаємося робити все можливе, щоб село жило, процвітало, люди співали, брали участь у фестивалях, конкурсах. У нас є жіночий ансамбль «Родина», народний аматорський фольклорний колектив «Мальви», дитячий шумовий оркестр. Є гуртки, де діти займаються естрадним співом. В проекті навчання з народного вокалу для дорослих. Будинок культури має залишатися осередком культури, це місце для спілкування, відпочинку, культурного розвитку жителів громади».  

Про проблеми і плани  

За словами Макіївського сільського голови, однією з основним проблем є земельне питання. «Одним із основних джерел доходів нашої громади може стати земля. Тут же чорноземи, а, отже, вартість оренди значно вища, ніж сьогодні ми отримуємо. Саме тому плануємо провести інвентаризацію земель громади, щоб навести лад в цьому питанні», - зазначив Петро Баклан.

У 2018 році за рахунок субвенції заплановано ремонт комунальних доріг та вуличного освітлення – загальна вартість робіт біля 2 млн грн, а за власні кошти вже було зроблено проектно-кошторисну документацію.

Підсумовуючи роботу за два роки існування громади, Макіївський сільський голова сказав: «Ми йшли в ногу з часом, а тому можемо говорити, що за цей короткий період змогли значно підтягнути соціальну сферу у наших селах. Ми і надалі плануємо розвивати соціальний напрямок, а також покращувати благоустрій, наближувати до людей адміністративні і соціальні послуги. А для цього будемо збільшувати доходну частину бюджету за рахунок впорядкування земельних відносин та пошуку інших джерел фінансування та розвитку».

А всіх, хто ще сумнівається варто об’єднуватися чи ні, Петро Андрійович запрошує до Макіївської громади.

За матеріалами Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування

Фотогалерея