Всеукраїнська мережа фахівців і практиків
з регіонального та місцевого розвитку

Послуги в регіонах

Вибір редакції

Як пройти відбір та стати учасником мережі РЕГІОНЕТ

Читати повністю

Короткі рекомендації про те, як взяти участь у відборі до РЕГІОНЕТ і стати учасником мережі

Матеріали базового навчання - відтепер у вільному доступі!

Читати повністю

Матеріали базового навчання для кандидатів на участь у РЕГІОНЕТ викладено на порталі мережі у вільному доступі

Відеозаписи заходів РЕГІОНЕТ та партнерів мережі

Читати повністю

Відеозаписи, зроблені мережею РЕГІОНЕТ: власні заходи та заходи партнерів мережі

Партнери

 
 
  • УАРОР

    Українська асоціація районних та обласних рад

  • АМУ

    Асоціація міст України

  • ВАССР

    Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад

  • Мінрегіон

    Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

  • komsamovr

    Секретаріат Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України

  • www.narda.org.ua

    Асоціація агенцій регіонального розвитку України

  • www.coe.kiev.ua

    Офіс Ради Європи в Україні

  • DESPRO

    Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO

  • ІГС

    Інститут громадянського суспільства

  • АММУ

    Асоціація малих міст України

  • НАДУ

    Національна академія державного управління при Президентові України

  • Відродження

    Програмна ініціатива «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження»

  • УНЦПД

    Український незалежний центр політичних досліджень

  • ЦППР

    Центр політико-правових реформ

  • Мережа центрів

    Громадська спілка "Мережа Центрів правової інформації та консультацій"

  • НАСДСУ

    Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України

  • Ресурсний центр

    Центр управління знаннями «Ресурсний центр зі сталого місцевого розвитку»

Перше сільське об’єднання: успіх Вільховецької об’єднаної громади

30.06.2017
Шлях реформ в Україні проходить не лише через кабінети вищих чиновників у столиці, але й через бажання звичайних людей змінювати своє життя та свого населеного пункту на краще. Українські і, зокрема, закарпатські селяни – не виняток. Яскравим прикладом втілення змін та розвитку є Вільховецька об’єднана громада Закарпатської області. Вона розташована поруч із Тячівською міською об’єднаною громадою, разом з якою вони стали першопрохідцями у процесі децентралізації на території краю.

Першим із поштовхів до втілення однієї з найуспішніших реформ в Україні для жителів цієї громади стала співпраця з гміною Конопніца, що неподалік польського міста Люблін. Саме з Фундацією менеджерських ініціатив м. Люблін представники Вільховецької громади і розробили стратегічний план розвитку цієї сільської об’єднаної територіальної громади (ОТГ, - ред.) до 2025 року. До слова, представники цієї гміни вже найближчим часом відвідають цю громаду.

І ось, 22 серпня 2015 року, понад 13 тисяч жителів шести сіл Тячівського району: Вільхівців, Добрянського, Вільхівців-Лазів, Сасова, Вільхівчика та Ракова об’єднались в єдину Вільховецьку об’єднану громаду – першу сільську ОТГ на Закарпатті. Головою цього об’єднання було обрано Михайла Цірика. У коментарі він зауважив, що об’єднання принесло суттєві плюси для розвитку цих населених пунктів: "Якщо до об’єднання загальний бюджет трьох сільських рад, які входять до Вільховецької ОТГ складав близько 2,2 млн гривень, то у 2016-му році власні надходження становили близько 7 млн гривень. Нині ж на перше півріччя 2017 року власні надходження вже складають близько 5,3 млн гривень. Якщо все буде йти за планом, то цьогоріч загальна сума власних надходжень перевищить цифру в 10 млн гривень. Ці цифри доводять спроможність нашої громади. Судіть самі: раніше кошторис складався з 39% власних надходжень та 61% базової дотації. Тепер за планом доля власних надходжень у загальногромадному кошторисі зросте до 60%".

Михайло Цірик зазначив, що переваги децентралізації на собі відчув чи не кожен житель громади, оскільки минулоріч було виділено 2 млн гривень, а цього року близько 2,6 млн гривень на капітальний ремонт місцевих доріг. "Саме капремонт доріг я вважаю поки найкрупнішим проектом, який ми втілили. Адже ми отримали дотацію у розмірі 8 млн гривень. І до цих коштів ми додали власних 2 млн гривень, які й пішли на оновлення дорожнього покриття. Ви ж самі бачили оновлені дороги у Добрянському, Вільхівцях, Вільхівчику. Так у Вільхівцях оновлені вулиці Фізкультурна та Шевченка. У Вільхівцях-Лазах відремонтовані три автошляхи. Крім того, не забуваємо і про розвиток соціальних об’єктів інфраструктури, таких, як заклади освіти та охорони здоров’я.

Нове дихання сільської школи

Одним із яскравих прикладів децентралізації є оновлення загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів у селі Добрянське. Будову цієї школи прикрашає виноградник, який був посаджений нинішнім директором школи Іваном Решетарем.

Сам директор цієї школи пишається тим, що було пророблено за майже два роки, адже стільки робіт не було за усі 25 років Незалежності України. Зокрема, у навчальному закладі за 1,2 мільйони гривень оновлені вбиральні. Тепер у школі окремо діють туалети як для старшокласників, так і для учнів менших класів.

Крім того, за кошти громади було закуплено нові комплекти парт для 15-ти класів та були встановлені нові металопластикові енергозберігаючі вікна. У деяких класах є навіть ламінатне покриття.

Пан Іван каже, що перед створенням громади були побоювання щодо того, як школа житиме після об’єднання. Виявилось, що завдяки реалізації цієї реформи школа "ожила". Та не лише школа отримала друге дихання, але й саме село. Пан Іван Токар, який очолює село ще з 1992 року, теж тішиться здобутими перемогами останніх майже двох років об’єднання. Староста села зазначив, що нині у Добрянському активно проходить оновлення дорожнього покриття вулиць. Так, вже заасфальтована вулиця Садова, а в планах на цей рік асфальтування вулиць Центральної, Миру та Борканюка.

Варто зазначити, що вулиці населених пунктів об’єднаної громади, зокрема, і села Добрянського, освітлені.

Іван Токар зауважив, що з початку створення ОТГ збільшились і соціальні виплати для різних потребуючих категорій населення. Нині ж головне завдання для нього та його команди – це майбутнє розширення меж села. Саме це дозволить селянам зменшити фінансовий та адміністративний тягар, адже за межами села місцевим мешканцям доводиться платити за розробку детального плану будівництва території.

Сходи до розвитку центру громади

Не лише школа села Добрянське має свою "фірмову" візитівку. Шкільний навчальний заклад села Вільхівці теж має свою "принаду" – своєрідну міні-копію "Потьомкінських сходів", якими учні спускаються до приміщення, де вони навчаються.

Та останні успіхи цієї школи не полягають у туристичній привабливості цього об’єкту, а у оновленні інфраструктури загальноосвітньої школи. Як розпові вдиректор Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ступенів Михайло Дьордяй, за 1,3 млн гривень були встановлені 170 енергозберігаючих металопластикових вікон.

Також були закуплені 13 нових вхідних дверей, 215 парт та 8 класних дощок. Школа також отримала 10 нових комп’ютерів.

Цікавим є проект оновлення освітлення класів. Так, раніше в одному класі працювали 5 ламп загальною потужністю 500 Вт (по 100 Вт кожна). Тепер у кожному класі будуть 9 світильників загальною потужністю 270 Вт (по 30 Вт кожна). Загалом на першому поверсі є 10 класів. Тому 90 енергозберігаючих світильників обійдуться бюджету громади у 45000 гривень. Очільник школи Михайло Дьордяй стверджує: економія відчутна, адже при низькій вартості нові світильники набагато краще освітлюються, ніж їх попередники.

Та головним проектом цього літа є капітальний ремонт спортзалу та роздягалень. За словами керівника школи, тут планується і оновлення покриття. А на 20 тисяч гривень було придбано різноманітний спортінвентар. Тож Вільховецька ЗОШ І-ІІІ ступенів стане центром не лише освітнім, але й ще одним спортивним центром села.

Ще одним центром фізичної культури та спорту об’єднаної громади є місцевий стадіон. На ньому грає аматорський клуб "Вільхівці", який цього сезону бере участь у вищій лізі чемпіонату Закарпаття з футболу і є міцним середняком першості.

Голова громади Михайло Цірик зазначив, що на території спортивного об’єкту вже є нові трибуни та дитячий майданчик. Згодом громада планує витратити 1,4 млн гривень на оновлення футбольного поля стадіону. Окрім нового покриття газону, будуть встановлені 36 точок поливу трави. А на території спортивного комплексу буде резервувар на 60-80 тон води, який працюватиме не лише під час поливу газону, але й під час ліквідації надзвичайних ситуацій на території громади.

Крім спорту, село живе і культурою. Так, у селі запрацювала перша в Україні дитяча школа мистецтв, відкрита в об’єднаній громаді.

Також у Вільхівцях запрацювала і оновлена сільська амбулаторія. Як розповів головний лікар Вільховецької амбулаторії загальної практики сімейної медицини Василь Бібен, до об’єднання стан будівлі був жахливий. Тепер повністю відремонтований перший поверх будівлі. У ньому знаходяться дві палати денного стаціонару: чоловіча і жіноча, а також кабінети для працівників медичної установи. Працівники амбулаторії працюють у дві зміни. Пан Василь згадав, що до ремонту в амбулаторії не діяв денний стаціонар. Загалом, на ремонт першого поверху було використано 600 тисяч гривень. Для сільської амбулаторії також було закуплено кардіограф. Василь Бібен сказав про те, що у планах є ремонт другого поверху будівлі амбулаторії. Адже ця медична установа обслуговує понад 6 тисяч мешканців громади. Тому оновлення другого поверху амбулаторії є надзвичайною необхідністю.

Головний лікар стверджує: проблем із забезпеченням медикаментів немає, адже амбулаторія забезпечується ліками не лише за кошти медичної дотації, але й за бюджетні гроші громади. Окрім, важливих об’єктів життєдіяльності громади, на території Вільховецької громади з’явився оновлений сквер навколо пам’ятника воїнам Другої світової війни зі світильниками та зручними лавицями. Саме він теж є однією з візитівок громади.

Коли життя пов’язане зі школою

Переваги децентралізації на собі відчули і жителі гірського села Вільхівчик. Зокрема, подружжя Іван Михайлович та Олена Степанівна Ферима. Чоловік працює у сільській школі завгоспом, жінка – сторожем. Хоча раніше була шкільним кухарем.

Їхні долі так чи інакше пов’язані зі школою. Адже і батьки обох членів подружжя теж працювали у сільській школі.

Пані Олена каже: таких змін їхнє село ще не бачило. "Мені дуже приємно, що робляться зміни. З’явились нові парти, ремонтуються класи та спортзал. А головне – це ремонт даху. Тож дітки з 1 вересня вже навчатимуться під новим дахом", – сказала жителька Вільхівчика.

Жінка вірить, що вже у модернізованій школі її справу продовжуватимуть діти та онуки. Так, донька вже є вчителем молодших класів. Підростає і онука, яка вже закінчує Мукачівський педагогічний коледж і теж має намір працювати у школі, яка вже стала сенсом життя усієї її родини.

Олена Ферима тішиться, що окрім оновлення школи, у селі з’явились асфальтована дорога та газ. Адже до створення ОТГ люди жили без газу, обігрівались дровами. Голова Вільховецької громади Михайло Цірик звернув увагу на те, що одним із його завдань на цій посаді є забезпечення усіх жителів громади різноманітними джерелами енергії, зокрема, і газом. Аби завжди, на випадок надзвичайних ситуацій, була альтернатива.

Тож газифікація села Вільхівчик стала чи не головною подією для села. Та мешканці цього населеного пункту чекають на ще одну подію – завершення будівництва сільської амбулаторії.

Великі плани об’єднаної громади

За майже два роки свого існування Вільховецька об’єднана територіальна громада досягла чималих успіхів. Та, як зазначив її голова Михайло Цірик, на цьому вони не збираються зупинятись. Адже попереду є чимало амбітних планів.

Очільник ОТГ у розмові сказав, що децентралізація – це не лише великі фінансові можливості та самостійність у прийнятті важливих рішень, але й полегшення доступу усіх жителів населених пунктів до отримання певних адміністративних послуг. Саме з цією метою вже наступного року планується повна реконструкція приміщення Вільховецького сільського будинку культури. Саме у правій частині цього приміщення має запрацювати надсучасний Центр надання адміністративних послуг цієї об’єднаної громади. У ньому будуть три зони: зона надання послуг разом з електронною чергою, зона відпочинку та дитяча зона. Цей масштабний проект зі створення ЦНАП планується втілити разом з проектом "U-LEAD з Європою". У лівій частині й надалі діятиме центр культури та мистецтв села Вільхівці.

Крім того, планується масштабна реконструкція загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів у селі Вільхівці-Лази. Разом з реконструкцією цього навчального закладу планується добудова навчального корпусу, харчоблоку та шкільного спортзалу.

А у Добрянському відреконструюють двоповерхове приміщення старостату, де будуть розміщені кілька груп дитячого садка, а також сільська амбулаторія.

Думка експерта

Експерт з питань децентралізації "Реанімаційного пакету реформ" Іван Лукеря у коментарі зауважив, що об’єднані громади можуть отримувати як м’яку, так і тверду підтримку від європейських партнерів. "М’яка підтримка полягає у розробці стратегій, консультуванні працівників органів влади ОТГ щодо правильного використання коштів, розподілу бюджету, правильного управління громадою. Це і зробила Вільховецька громада, адже спільно з польськими партнерами вони розробили стратегію до 2025 року. Тверда підтримка – це все, що стосується матеріально-технічного забезпечення. Це і створення Центрів надання адміністративних послуг, забезпечення матеріально-технічною базою від стола до комп’ютера. Це і можливість створення систем відеоспостереження, інших електронних та технічних новацій", - мовив Іван Лукеря.

Фахівець зазначив, що європейські партнери, зокрема, програма "U-LEAD з Європою" збиратимуть найкращі рішення окремих об’єднаних громад і поширюватимуть їх досвід по всій Україні. От, наприклад, у Тячівській громаді є успіхи у освітніх реформах. Учасники програми поширюватимуть цей досвід по всіх об’єднаних громадах України. Крім того, обмін досвідом – це і візити представників громад і інші регіони до колег, які діляться власним досвідом успіху.

За матеріалами pmg.ua