Короткі рекомендації про те, як взяти участь у відборі до РЕГІОНЕТ і стати учасником мережі
| |||
|
Короткі рекомендації про те, як взяти участь у відборі до РЕГІОНЕТ і стати учасником мережі
Матеріали базового навчання для кандидатів на участь у РЕГІОНЕТ викладено на порталі мережі у вільному доступі
Відеозаписи, зроблені мережею РЕГІОНЕТ: власні заходи та заходи партнерів мережі
Оксана Романів
Перший заступник голови Гніздичівської об’єднаної територіальної громади
Усі можливості та перспективи децентралізації сьогодні можна побачити на прикладі невеликих громад, однією з таких є Гніздичівська ОТГ на Львівщині.
Загальна площа громади – 57,6 км2.
Кількість населення – 6483 осіб.
Кількість населених пунктів – 6.
Бюджет ОТГ – 28 млн грн, у тому числі власні доходи – 8,7млн грн.
Основне наповнення бюджету:
Напрацьовані установчі документи громади, Стратегія розвитку, Інвестиційний паспорт вказують на потенціал і заходи по просуванню наших можливостей, конкретні кроки на співпрацю із зацікавленими інвесторами території – одне із пріоритетних завдань.
Від утворення громади скоро 2 роки. Є видимі результати в покращенні інфраструктури (освітлення вулиць, проекти з енергозбереження закладів освіти), змінюється відношення до господарювання на території та черговість вирішення проблем, змінюється мислення населення, формується громадська згуртованість.
Послідовно і безперервно вчитися не припиняють ні працівники апарату селищної ради, ні представники структур громади.
За невеликий проміжок часу нам вдалося залучити на територію громади двох інвесторів – швейний цех «TEHPOSTACH PE» та аграрну компанію «Tradex».
За сприяння мешканців-активістів, громадських об’єднань ведеться робота серед населення, роз’яснюються можливості покращення життя через самоорганізацію. Жителі громади довіряють ініціативам керівництва та підтримують їх. В громаді вже спостерігається діяльність місцевих господарів із вирощування лохини, часнику, малини. У перспективі організація кооперативів.
Також бачимо свій розвиток через збільшення громади – хочемо долучити до громади Облазницьку сільську раду, яка також має бажання доєднатися до Гніздичівської ОТГ. Для цього – звернулися у Львівську ОДА для зміни перспективного плану. Громада стане спроможнішою, збільшиться кількість жителів та майже двічі площа громади. А це – нові перспективи та інвестори.
Організаційно усі повноваження громада взяла на себе і відповідально проводить роботу на забезпечення якісних послуг населенню.
Фінансування діяльності закладів освіти, охорони здоров’я, культури, соціальний захист населення – під особливою увагою.
Добудова нової школи, дасть можливість створити єдиний освітній простір та забезпечити реалізацію концепції Нової української школи. Ця школа стане опорною, а вивільнені приміщення філій, в перспективі, дозволять реалізовувати інші соціальні проекти в селах громади.
Відкрита музична школа громади (навчається 86 дітей) – поєднання підтримки ініціативних вчителів, обдарованих дітей, і розуміння керівництвом громади складової гармонійного, творчого розвитку. Саме завдяки реалізації цього проекту громада отримала ІІ місце у Всеукраїнському конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування».
Новоутворені комунальні заклади: «Центр культури і дозвілля», «Бібліотека – інформаційний центр інтелектуального та творчого розвитку Гніздичівської селищної ради» поєднують в діяльності традиційні методи роботи з сучасними формами. Приклади: гуртки творчості, бібліотечні зустрічі із відомими письменниками (Дара Корній, Любов Долик, Мирослав Дочинець, Наталя Тріщ), забезпечують розвиток, задоволення від пізнавального спілкування, відкриття сучасних авторів. Сільські Фестивальні майданчики – місце творчого розквіту талантів мешканців, що об’єднані у самодіяльні колективи. Три колективи громади, носять звання народних.
КЗ «Центр соціального обслуговування» – структура, що опікується потребами людей похилого віку, одиноких, та тих, хто потрапив у складні життєві обставини, створює для них пункти надання соціальних послуг (соціальна перукарня, ремонт взуття, пункт видачі інвентарю для людей з обмеженими можливостями, медичні огляди, юридичні консультації та ін.).
Відновлено діяльність комунального підприємства «ЖИТЛОКОМУНПОСЛУГИ», придбано спецтехніку (трактор, причіп, відвал поворотній, розсіювач піску) для виконання робіт з благоустрою та інших робіт на території громади.
Для покращення надання адміністративних послуг населенню ведеться робота по створенню Центру надання адміністративних послуг (розроблено проектно-кошторисну документацію, виділено приміщення під центр в адміністративній будівлі).
Віддалена від великих центрів периферія – Гніздичівська ОТГ на даний час йде шляхом успіху, розбудови і розквітання. Обмін досвідом з іншими об’єднаними територіальними громадами дає добрі результати співпраці.
Громада має гарні умови для розвитку зеленого туризму і проекти цього напрямку напрацьовані активістами. Території навколо Гніздичівської ОТГ перебувають під благодатним впливом Кохавинського монастиря – відомого паломницького релігійного центру. Також у нашій громаді є музей та пам’ятник Івану Виговському – єдиному в Україні гетьману, який не мав жодної поразки та проживав на території нашої громади.
Молодіжні ініціативи щодо розвитку спорту, культурного дозвілля, соціальної активності знаходять розуміння і підтримку в громаді. «Від ідеї до результату» – місцевий конкурс підтримки проектів молоді. Об’єднання громади дало поштовх розвитку громадянського суспільства – участі жителів громади в управлінні та її розвитку, залучення власними силами грантових коштів на вирішення соціальних проблем.
У нашій громаді вже реалізовуються такі проекти і створюються такі умови, про які сільські жителі ще кілька років тому не могли і мріяти:
Cтаття опублікована у часописі РЕГІОНЕТ "Стратегія розвитку" №4