Всеукраїнська мережа фахівців і практиків
з регіонального та місцевого розвитку

Послуги в регіонах

Вибір редакції

Як пройти відбір та стати учасником мережі РЕГІОНЕТ

Читати повністю

Короткі рекомендації про те, як взяти участь у відборі до РЕГІОНЕТ і стати учасником мережі

Матеріали базового навчання - відтепер у вільному доступі!

Читати повністю

Матеріали базового навчання для кандидатів на участь у РЕГІОНЕТ викладено на порталі мережі у вільному доступі

Відеозаписи заходів РЕГІОНЕТ та партнерів мережі

Читати повністю

Відеозаписи, зроблені мережею РЕГІОНЕТ: власні заходи та заходи партнерів мережі

Партнери

 
 
  • УАРОР

    Українська асоціація районних та обласних рад

  • АМУ

    Асоціація міст України

  • ВАССР

    Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад

  • Мінрегіон

    Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

  • komsamovr

    Секретаріат Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України

  • www.narda.org.ua

    Асоціація агенцій регіонального розвитку України

  • www.coe.kiev.ua

    Офіс Ради Європи в Україні

  • DESPRO

    Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO

  • ІГС

    Інститут громадянського суспільства

  • АММУ

    Асоціація малих міст України

  • НАДУ

    Національна академія державного управління при Президентові України

  • Відродження

    Програмна ініціатива «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження»

  • УНЦПД

    Український незалежний центр політичних досліджень

  • ЦППР

    Центр політико-правових реформ

  • Мережа центрів

    Громадська спілка "Мережа Центрів правової інформації та консультацій"

  • НАСДСУ

    Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України

  • Ресурсний центр

    Центр управління знаннями «Ресурсний центр зі сталого місцевого розвитку»

Степанівська ОТГ - на шляху до розвитку

19.12.2017
Новоутворена Степанівська селищна ОТГ Сумського району знаходиться на стартовій позиції для майбутнього розвитку своїх територій. Громаді місяць від народження, а вона вже активно працює: пише проекти, залучає інвесторів, укладає угоди про співпрацю з іншими громадами Сумщини.

Степанівська ОТГ знаходиться в 13 кілометрах від міста Суми. Населення громади − близько 7 тисяч мешканців. До складу громади увійшла територія Степанівської селищної ради (3 населені пункти) та Підліснівської сільської ради (7 населених пунктів).

За словами керівника громади Володимира Лукаша, Степанівська ОТГ з часом буде розширяти свої території. Планується об’єднання з Новосуханівською сільською радою, яка згідно з перспективним планом розвитку громад входить до складу цієї ОТГ, можливе приєднання територій Терешківської, Сульської, Великовільмівської сільських рад Сумського району. І є бажання співпрацювати та об’єднати зусилля з Миколаївською ОТГ Сумського району. Такий союз, на думку голови, відкриє багато можливостей для жителів обох громад.

Про співпрацю зі ще однією Миколаївською ОТГ, але Білопільського району, наразі тривають перемовини. Між громадами пряме транспортне сполучення, а центри обох ОТГ розташовані на автотрасі Конотоп—Суми, що значно полегшує спілкування та взаємодопомогу. У планах обох громад − співпраця та укладання договору про співробітництво.

«Одним із пунктів майбутньої угоди є спільне фінансування витрат на оплату праці спеціалістів різних сфер діяльності. Адже на даному етапі розвитку наймати самостійно дорогого спеціаліста економічно не вигідно для громади. Питання стосується, зокрема, проектних менеджерів, які будуть закріплені за двома громадами одночасно й заробітна плата для цих спеціалістів виплачуватиметься з кишені обох замовників», - зазначив Володимир Лукаш.

Пріоритетним напрямком розвитку в 2018 році Степанівка визначила галузь культури. З 1 січня 2018 року громада отримає на свій баланс 6 клубних закладів, які потребують капітальних ремонтів та матеріально-технічного оснащення. Громада планує відновити роботу усіх закладів та створити додаткові гуртки для молоді. Як зазначив Володимир Лукаш, заклади культури користуються популярністю серед населення, функціонують гуртки народної творчості, а колективи Степанівської громади постійно здобувають призові місця на районних фестивалях.

У спадок від районної ради на баланс громади перейде і 7 закладів освіти (3 ЗОШ, 4 ДНЗ). Ремонтувати планують усі три школи, відповідні програми вже прописані. Опорний навчальний заклад − Степанівську ЗОШ №1 − чекає комплексне утеплення, капітальний ремонт приміщень та ремонт даху. Планується оновлення оргтехніки в усіх ЗОШ. Що стосується ДНЗ, то приміщення степанівського «Орлятка» буде вдвічі збільшено шляхом добудови додаткових приміщень для вирішення проблеми з переповненням груп.

Медичну допомогу жителі Степанівської ОТГ у 2018 році будуть отримувати у Сумській центральній районній клінічній лікарні за рахунок субвенцій, перерахованих громадою. 6 закладів медичної сфери (амбулаторій, 5 ФАПів) увійдуть до складу новоутвореного комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги».

Благоустрій територій буде підтримуватись за рахунок співпраці громади з місцевими сільгосппідприємствами, які мають екскаватори й трактори. Селищна рада орендує їх за потребою. На перспективу, за словами Володимира Лукаша, передбачається створення свого комунального закладу, який опікуватиметься питаннями благоустрою.

Знайшла Степанівська ОТГ приміщення для майбутнього ЦНАПу та планує взяти участь у конкурсі на фінансування його технічного оснащення Програмою «U-LEAD з Європою». Конкурс відбудеться в другій половині січня, наразі громада активно працює над розробкою необхідного проекту.

Однією з головних проблем, з якою зіштовхнулась громада сьогодні, є кадровий голод, розповів Володимир Лукаш. 90% жителів Степанівської ОТГ зорієнтовані на обласний центр, і робочих рук громаді не вистачає. А зі створенням нового апарату селищної ради, комунальних закладів та установ – проблема збільшиться у кілька разів. Крім того, працюючі у Сумах сплачують податки за місцем роботи. Громада не отримує надходжень до власного бюджету від сплати ПДФО і тим самим має додаткове бюджетне навантаження для забезпечення та надання послуг на території громади родинам, які працюють в місті Суми. Мова йде про обслуговування їх в медичних закладах, навчання та виховання їхніх дітей у школах та дитсадках.

Вирішувати цю проблему Степанівська ОТГ збирається за рахунок створення нових робочих місць, гідних умов праці та заробітної плати на своїй території. На думку Володимира Лукаша, зараз повернути людей до Степанівки складно, але коли вони побачать зміни, з’явиться більше бажаючих працювати на місці.

Ще одним із шляхів розв`язання цього питання може бути укладання угоди про співробітництво з територіальною громадою міста Суми.

Головна мета, яку ставить перед собою громада, – створення умов для комфортного проживання. Мету та пріоритетні напрямки розвитку громада планує вкласти у стратегію розвитку території громади, яку спільно з Сумським Центром розвитку місцевого самоврядування планує розробити в наступному році.

За матеріалами Сумський Центр розвитку місцевого самоврядування