All-Ukrainian Network of experts and practitioners
on regional and local development

Services in regions

Editor's choice

Як пройти відбір та стати учасником мережі РЕГІОНЕТ

Show full text

Не вказано

Матеріали базового навчання - відтепер у вільному доступі!

Show full text

Не вказано

Відеозаписи заходів РЕГІОНЕТ та партнерів мережі

Show full text

Не вказано

Partners

 
 
  • УАРОР

    Ukrainian Association of Rayon and Regional Councils

  • АМУ

    Association of Ukrainian Cities

  • ВАССР

    All-Ukrainian Association of Village and Settlement Councils

  • Мінрегіон

    Ministry of Regional Development, Construction and Housing and Communal Services of Ukraine

  • komsamovr

    Secretariate of Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government of the Verkhovna Rada of Ukraine

  • www.narda.org.ua

    National Association of Regional Development Agencies

  • www.coe.kiev.ua

    Office of the Representative of the Secretary General in Ukraine

  • DESPRO

    Swiss-Ukrainian project «Decentralization Support in Ukraine» DESPRO

  • ІГС

    Civil Society Institute

  • АММУ

    Association of Small Towns of Ukraine

  • НАДУ

    National Academy for Public Administration under the President of Ukraine

  • Відродження

    Program Initiatives «Democratic Practice» of International Renaissance Foundation

  • УНЦПД

    Ukrainian Center for Independent Political Research

  • ЦППР

    Centre of Policy and Legal Reform

  • Мережа центрів

    Public Union Network of legal information and consultation

  • НАСДСУ

    National Association of Agricultural Advisory Services of Ukraine

  • Ресурсний центр

    Center for Knowledge Management «Resource Center for Sustainable Local Development»

Агенція регіонального розвитку Вінницької області

Інна Загнітко
Заступник директора Агенції регіонального розвитку Вінницької області

Прийняття Закону України «Про засади державної регіональної політики» стало підставою для початку створення агенцій регіонального розвитку в різних регіонах України. Вінницька область була однією із перших, де відповідно до чинного законодавства було створено Агенцію регіонального розвитку Вінницької області – недержавну неприбуткову організацію. Офіційна реєстрація установи відбулась 23 червня 2016 року.

Паралельно з цим, в 2015–2016 роках у Вінницькій області реалізовувався проект в рамках програми ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні», який мав назву «Центр адаптації переселенців та підприємців із зони АТО та Криму у Вінницькій області». Кошти в сумі 350 тис. євро, виділені ЄС та обласним бюджетом, були направлені на підтримку підприємців-переселенців та створення нових робочих місць в області. Проект завершив роботу, а командою проекту створена база даних підприємців-ВПО та напрацьовані інструменти які стали основою створення Агенції регіонального розвитку Вінницької області, що було передбачено сталістю проекту.

Одночасно, в Стратегії збалансованого регіонального розвитку Вінницької області на період до 2020 року в рамках операційної цілі Створення привабливих умов для залучення інвестицій в економіку області та міжнародної донорської допомоги також передбачено створення у 2016 році Агенції регіонального розвитку.

Таким чином, у Вінницькій області створилась унікальна ситуація, коли синергія дій обласної ради та обласної державної адміністрації, реалізація проекту ЄС та зміни в чинному законодавстві України створили всі передумови для того, щоб Вінниччина однією із перших в Україні створила Агенцію регіонального розвитку.

Засновники Агенції: Вінницька обласна рада та Вінницька обласна державна адміністрація; співзасновники: Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування, Вінницький національний технічний університет та Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова.

З метою залучення бізнесу до співпраці, 16 грудня 2016 року підписано Меморандум про співпрацю між Агенцією регіонального розвитку Вінницької області та ГО «Вінницький Бізнес Клуб» – громадською організацією, до складу якої входять найбільші бюджетоутворюючі підприємства області.

Мета діяльності Агенції: сприяти регіональному розвитку Вінницької області за рахунок залучення інвестиційних та додаткових ресурсів, а також здійснення комплексу заходів, направлених на покращення іміджу області та розвиток бізнес-середовища.

Основні напрямки роботи Агенції:

  1. Регіональний розвиток;
  2. Залучення інвестицій, розвиток малого та середнього бізнесу;
  3. Фандрейзинг;
  4. Міжнародне співробітництво.

В рамках напрямку «Регіональний розвиток» Агенція сприяє у реалізації регіональної стратегії розвитку та виконанні плану заходів з її реалізації, програм і проектів регіонального розвитку; взаємодії з експертами з регіонального розвитку; проведення навчань, інформування представників місцевих органів влади, об’єднаних територіальних громад, громадськості щодо можливостей та участі у конкурсах з метою регіонального розвитку.

Директор Агенції є членом конкурсної комісії Вінницького обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад та регіональної комісії з відбору інвестиційних програм та проектів, що можуть реалізовуватись за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку.

Проте, для ефективної роботи Агенції в майбутньому, їй необхідно мати більше повноважень в цьому напрямку. Зокрема, Агенція має виконувати роботу з розробки, реалізації та моніторингу впровадження проектів регіонального розвитку та виступати координатором розвиткової діяльності в регіоні.

Щодо напрямку «Інвестиційна привабливість», Агенція здійснює роботу щодо залучення інвестицій та супроводу інвестиційних проектів. Так, станом на сьогодні Агенцією регіонального розвитку Вінницької області реалізується три Угоди про взаємодію, співробітництво та супровід інвестиційної діяльності з іноземними інвесторами на загальну суму понад 45 млн євро, в області буде створено близько 400 робочих місць. Інвестиції направлені на створення в області підприємства у галузі деревообробки, виробництва щитових будинків, душових модулів, а також на будівництво електрогенеруючих станцій з використанням сонячної енергії.

Крім того, Агенція здійснює проведення заходів для представників бізнесу з метою розвитку підприємницького середовища. Зокрема, було проведено дві «Ярмарки кредитів», метою яких є створення комфортних умов для представників банківських установ та малого і середнього бізнесу, обговорення можливостей кредитування та співпраці для розвитку економічної активності.

В рамках реалізації Регіональної програми розвитку малого і середнього підприємництва Агенція здійснює часткове відшкодування відсоткових ставок за кредитами суб’єктам МСБ. Так, у червні 2017 року проводився перший етап конкурсу проектів, за результатами якого три підприємства отримали компенсації. В липні оголошено другий етап конкурсу.

Агенція з початку свого заснування працює над напрацюванням міжнародних контактів та партнерів. Варто зазначити, що в липні 2016 року було підписано Меморандум про співпрацю між агенціями регіонального розвитку Вінницької області, Лодзинського воєводства (Республіка Польща) та Агенцією із співробітництва та розвитку Італії, що дозволяє спільно розробляти та працювати над реалізацією міжнародних проектів.

Наразі, не має чіткого розуміння як саме працювати агенціям і які функції їм виконувати. Зрозуміло, що агенції в різних областях не можуть виконувати однакову роботу, оскільки і регіони між собою відрізняються, мають свою специфіку. Проте, на даному етапі надзвичайно важливо обмінюватись існуючим досвідом роботи тих агенцій, які уже створені та працюють в Україні, та вивчати міжнародний досвід у цій сфері. Адже, у Польщі, наприклад, агенції – це потужні структури, які розвивають регіони та залучають мільярди інвестицій.

На мою думку, питання про створення агенцій в області не має стояти взагалі. Агенція є свого роду консорціумом, що об’єднує владу, громаду, науку і бізнес. Інша справа, чи готові в регіонах створювати агенцію як дійсно незалежну регіональну інституцію з делегуванням їй повноважень в управлінні регіональним розвитком та фінансовою самостійністю. Чи готова область до створення установи, яка працює поза політикою, не розглядається окремими особами як політично доцільна чи недоцільна, та не є ще одним структурним підрозділом органу влади?

В той же час, ми маємо розуміти, що розбудова інвестиційно-спроможної установи, в тому числі і агенції, вимагає мінімум 2–3 роки, щоб стати спроможною і 5 років щоб стати стабільною. За цей час вона має пройти період так званої «акцептації» – тобто, період сприйняття агенції, як суб’єкта, що здатен працювати відповідно до міжнародних вимог.

На останок, хотілося б завершити статтю словами: «Будь-яка ідея може бути реалізована в тому випадку, якщо вона стає ідеєю багатьох».

Підписання Меморандуму про співпрацю між агенціями регіонального розвитку Вінницької області, Лодзинського воєводства (Республіка Польща) та Агенцією із співробітництва та розвитку Італії

Cтаття опублікована у часописі РЕГІОНЕТ "Стратегія розвитку" №4